Banner Icon could not be loaded.

 

15th Marine Expeditionary Unit

Camp Pendleton, CA
Previous Commanders
Col. W.A. Whitlow

1995-1997

Col. W.A. Whitlow

Brigadier General William A. Whitlow retired October 01, 2002.

He received a Bachelor of Arts in Education, Master of Arts in Procurement Management, Master of Arts in International Affairs, and Master of Arts in National Security and Strategic Studies from the Naval War College. He was also a MIT Fellow in Foreign Politics and the National Interest.

After he was commissioned in the Marine Corps via the PLC program in June 1971, he attended Naval Flight Officer training and was designated a Naval Aviator in July 1972.

From August 1972 through June 1974, General Whitlow was assigned to the 2nd Marine Aircraft Wing. During this time, he served with HMLA-167, HMH-362, HMM-261, and deployed with the 22nd and 24th Marine Amphibious Units (MAUs). His following tour was with 2nd Marine Division where he served as a forward air controller and Weapons Company Commander. In March 1975, he reported to the 1st Marine Aircraft Wing and served in HMLA-367 and HMM-165 and deployed with the 31st MAU. General Whitlow was transferred to HMX-1 in January 1977 and then assigned to the Amphibious Warfare School in August 1980.

Upon completion of Amphibious Warfare School, General Whitlow served as the Marine Liaison Officer/Instructor/Squadron Commander at the U.S. Air Force Academy. In June 1983, he was assigned to the 1st Marine Aircraft Wing where he served as Executive Officer of H&MS-36. After graduation from the Command and Staff College in June 1985, he reported to the 2nd Marine Aircraft Wing and served as the Executive Officer and Commanding Officer of HMH-362. In 1989, General Whitlow attended the Naval War College and upon graduation was assigned as the Aviation Monitor at Headquarters Marine Corps. In August 1992, he reported for joint duty with the Department of State. In August 1994, he reported for duty with I Marine Expeditionary Force for assignment as the Commanding Officer of the 15th Marine Expeditionary Unit, Commanding General of Task Force Kenya and as Assistant Wing Commander, 3rd Marine Aircraft Wing. He recently served as Director, Public Affairs.